Dış Kalite Değerlendirme (DKD) Nedir ? – DKD Nasıl Kullanılır?

0
369

 

Laboratuar Dış Kalite Değerlendirme Bilgi Sistemi

Laboratuvarların kalite yönetiminde analiz öncesi, analiz, analiz sonrası süreçleri için hizmet kalite standartları yayınlanmıştır. Hizmet Kalite Standartlarında iç ve dış kalite kontrollerinin yapılması ve değerlendirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Dış Kalite Değerlendirme (DKD) klinik Laboratuvarların kalite kontrolünün yönetiminde kritik değere sahiptir.

DKD, analitik yöntemlerin doğruluğunun uzun vadeli olarak sürdürülmesi açısından önemli ve vazgeçilmezdir. Dolayısıyla Bakanlık, Laboratuvarların elde ettiği DKD sonuçlarını izlemeye karar vermiştir. Bu projede başlangıç olarak 15 Biyokimya parametresi değerlendirmeye alınmış olup, daha sonra diğer klinik laboratuvar branşlarının testlerini de kapsayacaktır. Bu değerlendirmede amaç ülkemizdeki laboratuvarların aynı güven düzeyinde sonuç vermesini sağlamaktır. Laboratuvarlardan alınan DKD verileri ilgili birimde izlenecek, performansları değerlendirilecektir. Bu izlemler sayesinde laboratuvarlarımızın kendileri ile yarışacak daima iyi performans göstermeleri hedeflenmektedir.

 

DKD Nasıl Kullanılır ?

DKD - Biyokimya
Dış Kalite Değerlendirme (DKD) Sistemine Giriş

 

Öncelikle yapmamız gereken sisteme kullanıcı tanımlaması yapılmasıdır. İlk önce başhekimlikten sizi biyokimya uzmanı olarak sisteme tanıtmasını istiyoruz. Tanıttıktan sonra size kullanıcı adı ve şifresi atıyorlar. Ardından yukarıdaki resimde olduğu gibi http://dkd.saglik.gov.tr adresinden giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptığınızda başhekimlikten yapılan tanımlama bilgilerinizi görebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli bir husus e-mail adresinizin doğru girilmiş olmasıdır. Şifrenizi hesabınıza girdikten sonra değiştirebiliyorsunuz ancak e-posta adresiniz başhekimliğin girdiği şekilde kullanılıyor.  Değiştirmek isterseniz başhekimlikten düzeltme istiyorsunuz.

https://dkd.saglik.gov.tr/
Dkd veri girişi

 

*** Program açıkken eğer bir saat boyunca program üzerinde herhangi bir hareket olmaz, hiçbir sekmeye tıklanmaz veya veri girişi yapılmazsa program açık unutulduğu varsayılarak otomatik olarak kendini bir saat sonra kapatacaktır. Girmiş olduğunuz verilerin kaybolmaması için bilgisayar başından kalkmadan önce verilerinizi kaydetmenizi tavsiye ederiz. Parametrelere ait girmiş olduğunuz sonuçları, girişi yaptıktan sonraki ilk 30 gün, düzeltebilir ve güncelleyebilirsiniz. 30. Günden sonra program girmiş olduğunuz sonuçlar üzerinde değişiklik yapmanıza izin vermeyecektir.

 

DKD Biyokimya Cihaz Tanımlama Girişi

Sisteme kullanıcı adınızla girdikten ve bilgilerinizin doğru olduğundan emin olduktan sonra cihaz tanımlaması yapmamız gerekiyor. Üstteki menüden “TANIMLAMALARI” seçiyoruz. Açılan menüden “Laboratuvarımı” seçiyoruz. Aşağıda açılır liste çıkacaktır.

Çalıştığınız laboratuvarı seçmeniz gerekiyor. “1- BİYOKİMYA LAB.” seçeneğini seçiyoruz. Aşağıdaki resimde olduğu gibi ekrana cihaz ekleme menüsü açılacaktır. Buradan “Cihaz Ekle” seçiyoruz ve tek tek cihazlarımızın bilgilerini giriyoruz. Burada önemli nokta cihazların seri numarasını doğru girmenizdir.

DKD biyokimya cihaz girişi
DKD biyokimya cihaz girişi

*** Bu işlemleri yaptıktan sonra geriye sadece sonuçlarınızı girmek kalıyor. Yine aynı menüden seçiminizi yaparak test girişlerini yapabilirsiniz. Unutmayın ki Ocak ayından itibaren verileri girmeniz gerekiyor.

Umarım Yardımcı Olmuştur..

 

*** Sorularınız için: TIKLAYINIZ ve İletişim Formu doldurup Gönderiniz.