Semen Analizi Nedir? (Sperm Analiz Kursu)

0
200

İstanbul Medipol Üniversitesi’den Doç. Dr. Türkan Yiğitbaşı ve Antalya Medicalpark Hastanesi’den Dr. Meltem DEMİR tarafından TKBD Okulu kapsamında 6-8 Haziran 2014 tarihlerinde arasında “Sürekli Mesleki Gelişim Etkinliği ” Türk Klinik Biyokimya Derneği bünyesinde Kahramanmaraş’da verilen Semen Analizi eğitiminde çok önemli konular masaya yatırıldı. Semen Analizi ile ilgili birçok önemli başlık detaylı olarak katılımcılarla paylaşılırken değerli hocalarımızın mesleki tecrübelerini de paylaşmaları Tıbbi Biyokimya uzmanları açısından oldukça faydalı bir eğitim sağlamış oldu. 

Doç. Dr. Türkan Yiğitbaşı hocamız, “Sperm morfolojisi değerlendirmesi”, “Semen analizinde isteğe bağlı test prosedürleri”, “Semen analizinde araştırma test prosedürleri ve genetik testler” ve “Semen analizi ile ilişkili test sonuçlarının kliniğe yansıması ve örnek uygulamalar” konulu eğitimleri verdi. Bu eğitimlerde Semen analizi konusunda yıllar içerisindeki tecrübeleri yanı sıra Amerika’daki mesleki tecrübelerini de aktaran değerli hocamızın eğitim sonunda Semen analizini tüm biyokimya uzmanları tarafından uygulanmasını istedi. Özellikle sadece Makler kamera ile genel değerlendirmenin yeterli olmadığını mutlaka Kruger yapılması gerektiğini belirtti. Yapılan eğitimler katılımcıların kendi laboratuvarlarında Semen analizi yapması konusunda motivasyonlarını arttırdı.

 

 semen sperm analizi biyokimya TKBD dr_turker ULUTAŞ

Biyokimya Semen (sperm) Analizi Kursu:  Sunum

 

Eğitim sonunda görsel örneklerle mikroskop görüntülerinde sperm değerlendirmesi yapıldı. Katılımcılar sunum ekranından spermlerin morfolojik özelliklerini Doç. Dr. Türkan Yiğitbaşı ile beraber yorumladılar. Doç. Dr. Türkan Yiğitbaşı, eğitim sonunda katılımcıların semen analizi konusunda artık daha yetkin olduklarını ve öz güvenle kendi laboratuvarlarında da semen analizini yüksek seviyede güvenle yapması gerektiğini belirtti. Başarılı geçen seminerin sonunda katılımcıların eğitmenlerden ortak talebi ise sonraki eğitimlerin pratik uygulamalı olması şeklindeydi. Bu talebe eğitmen hocalarımız olumlu yanıt verdiler ve TKBD ile beraber böyle bir pratik uygulamanın planlamasını yaptıklarını belirttiler.

Eğitim sonunda katılımcılara verilen semen analizi slaytları (.ppt) aşağıda verilmiştir:

Biyokimya – Semen analizinde araştırma test prosedürleri ve genetik testler
Biyokimya – Semen analizinde isteğe bağlı test prosedürleri
Biyokimya – Sperm morfolojisi değerlendirmesi
Biyokimya -Semen analizi ile ilişkili test sonuçlarının kliniğe yansıması örnek uygulamalar

 

* Değerli hocalarımıza eğitimlerdeki sıcak tutumlarından dolayı teşekkür ederiz.